Plugins - Breadcrumb NavXT - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (207 entries)

en: Go to the %title% category archives.
sv_SE: Gå till kategoriarkivet för %title%.

en: Go to the first page of posts by %title%.
sv_SE: Gå till första sidan med enligt för %title%.

en: Articles by: %1$s
sv_SE: Artiklar av: %1$s

en: Go to the %title% archives.
sv_SE: Gå till arkivet för %title%.

en: Go to the %title% tag archives.
sv_SE: Gå till etikettarkivet för %title%.

en: Go to the first page of search results for %title%.
sv_SE: Gå till första sidan med sökresultat för %title%.

en: Go to %title%.
sv_SE: Gå till %title%.

en: Use the parent of the %s as the primary hierarchy, falling back to the hierarchy selected below when the parent hierarchy is exhausted.
sv_SE: Använd det överordnade objektet för %s som den primära hierarkin, med reservhierarki enligt val nedan när hierarkin för överordnat objekt är helt utnyttjad.

en: %s Hierarchy Use Parent First
sv_SE: Hiearkin %s använd i första hand överordnat objekt

en: Use the parent of the post as the primary hierarchy, falling back to the hierarchy selected below when the parent hierarchy is exhausted.
sv_SE: Använd inläggets överordnade objekt som den primära hierarkin, med reservhiearki enligt val nedan när det överordnade objektets hierarki är helt utnyttjad.

en: Post Hierarchy Use Parent First
sv_SE: Inläggshierarki – använd först överordnat objekt

en: Go to the %s support forum.
sv_SE: Gå till supportforumet för %s.

en: The ID of the author to retrieve the breadcrumb trail for.
sv_SE: ID till den författare, för vilken du vill ta fram en synlig sökväg.

en: The taxonomy of the term to retrieve the breadcrumb trail for.
sv_SE: Taxonomin för den term, för vilken du vill ta fram en synlig sökväg.

en: The ID of the term to retrieve the breadcrumb trail for.
sv_SE: ID till den term, för vilken du vill ta fram en synlig sökväg.

en: The ID of the post (any type) to retrieve the breadcrumb trail for.
sv_SE: ID till det inlägg (av valfri typ), för vilket du vill ta fram en synlig sökväg.

en: Author Root Page
sv_SE: Författarens huvudsida

en: bcn_breadcrumb::type must be an array
sv_SE: bcn_breadcrumb::type måste vara en array

en: adminKit::message is deprecated, use new adminkit_messages instead.
sv_SE: adminKit::message är föråldrat, använd adminkit_messages istället.

en: $uid must not be null if message is dismissible
sv_SE: $uid får inte vara null om meddelandet går att avfärda

en: Ignore breadcrumb cache
sv_SE: Ignorera cache för synlig sökväg

en: %s Hierarchy Referer Influence
sv_SE: Refererande sidas påverkan på hierarkin för %s

en: Allow the referring page to influence the taxonomy selected for the hierarchy.
sv_SE: Låter den refererande sidan påverka vilken taxonomi som väljs för hierarkin.

en: Post Hierarchy Referer Influence
sv_SE: Påverkan från refererande sida på inläggshierarkin

en: One or more of your plugin settings are invalid.
sv_SE: En eller fler av dina tilläggsinställningar är ogiltiga.

en: Attempt back migration now.
sv_SE: Försök migrera tillbaka nu.

en: Your settings are for a newer version of this plugin.
sv_SE: Dina inställningar avser en nyare version av detta tillägg.

en: Your settings are for an older version of this plugin and need to be migrated.
sv_SE: Dina inställningar avser en äldre version av detta tillägg och behöver migreras.

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Template
sv_SE: Mall för sidindelat material

en: Place the page number breadcrumb in the trail.
sv_SE: Placera sidnumret för den synliga sökvägen i slutet.

[ctx: Paged as in when on an archive or post that is split into multiple pages]
en: Paged Breadcrumb
sv_SE: Sidindelad sökväg

en: %sTranslate%s: Is your language not available? Visit the Breadcrumb NavXT translation project on WordPress.org to start translating.
sv_SE: %sÖversätt%s: Saknas ditt språk? Besök översättningsprojektet för Breadcrumb NavXT på WordPress.org för att översätta.

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a breadcrumb navigation showing the visitor&#39;s path to their current location. For details on how to use this plugin visit <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.
sv_SE: Lägger till en sökväg navigering visar besökarens väg till sin nuvarande plats. För information om hur du använder detta plugin besök <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
sv_SE: Välj en XML inställnings fil att ladda upp och importera inställningar från.

en: Settings File
sv_SE: Inställningsfil

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
sv_SE: Importera inställningar från en XML-fil, exportera de aktuella inställningarna till en XML-fil, eller återställ till standard inställningar.

en: Default settings successfully installed.
sv_SE: Default inställningarna sparade.

en: Settings successfully migrated.
sv_SE: Inställningarna har migrerats.

en: Undo the last undo operation.
sv_SE: Ångra senaste åtgärden.

en: Settings successfully undid the last operation.
sv_SE: I inställningarna har den senaste åtgärden ångrats.

en: Undo the options reset.
sv_SE: Ångra återställningen av inställningarna.

en: Settings successfully reset to the default values.
sv_SE: Inställningarna återställdes till standardvärdena.

en: Importing settings from file failed.
sv_SE: Importering av inställningar från fil misslyckades.

en: Undo the options import.
sv_SE: Ångra importen av inställningarna.

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
sv_SE: Inställningarna har importerats från filen.

en: Please include this message in your %sbug report%s.
sv_SE: Inkludera detta meddelande i din %sfelrapport%s.

en: The following settings were not saved:
sv_SE: Följande inställningar sparades inte:

en: Some settings were not saved.
sv_SE: Vissa inställningar sparades inte.

en: Settings were not saved.
sv_SE: Inställningarna sparades inte.

en: Settings did not change, nothing to save.
sv_SE: Det finns inget att spara, Inställningarna har inte ändrats.

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo the options save.
sv_SE: Ångra att du sparade inställningarna.

en: Settings successfully saved.
sv_SE: Inställningarna sparade.

en: Fix now.
sv_SE: Rätta nu.

en: Attempt to fix settings now.
sv_SE: Försök rätta inställningarna nu.

en: Complete now.
sv_SE: Färdigställ nu.

en: Load default settings now.
sv_SE: Ladda standardinställningarna nu.

en: Your plugin install is incomplete.
sv_SE: Tillägget är inte helt installerat.

en: Migrate now.
sv_SE: Migrera nu.

en: Migrate the settings now.
sv_SE: Migrera inställningarna nu.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Hide the trail on the front page
sv_SE: Göm sökvägen på startsidan

en: Reverse the order of the trail
sv_SE: Visa den synliga sökvägen i omvänd ordning

en: Link the breadcrumbs
sv_SE: Länka elementen i den synliga sökvägen

en: Plain
sv_SE: Enkel

en: List
sv_SE: Lista

en: Output trail as:
sv_SE: Visa den synliga sökvägen som:

en: Text to show before the trail:
sv_SE: Text som ska visas före den synliga sökvägen.

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
sv_SE: Lägger till synliga sökvägar i sidopanelen

en: Breadcrumb NavXT Network Settings
sv_SE: Breadcrumb NavXT Nätverksinställningar

en: Warning: Individual site settings may override any settings set in this page.
sv_SE: Varning: Enskilda webbplatsinställningar kan åsidosätta inställningar som gjorts på denna sida.

en: Warning: Individual site settings will override any settings set in this page.
sv_SE: Varning: Inställningar för den enskilda webbplatsen kommer att åsidosätta alla inställningar som gjorts på denna sida.

en: $post global is not of type WP_Post
sv_SE: Den globala variablen $post är inte av typen WP_Post

en: Search results for &#39;%1$s&#39;
sv_SE: Sökresultat för ”%1$s”

en: Page %htitle%
sv_SE: %htitle% för sidan

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Max Title Length:
sv_SE: Maximal rubriklängd:

en: Limit the length of the breadcrumb title. (Deprecated, %suse CSS instead%s)
sv_SE: Begränsa längden på rubriken för den synliga sökvägen. (Föråldrat, %sanvänd CSS istället%s)

en: Title Length
sv_SE: Rubriklängd

en: Deprecated
sv_SE: Föråldrat

en: The template for 404 breadcrumbs.
sv_SE: Mallen för 404 breadcrumbs.

en: 404 Template
sv_SE: Mall för 404

en: 404 Title
sv_SE: Rubrik för 404

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Länkmall för synliga sökvägar på söksidor. Används enbart när sökresultatet är flera sidor långt och den synliga sökvägen inte är länkad.

en: Search Template (Unlinked)
sv_SE: Sökmall (olänkad)

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
sv_SE: Länkmall för synliga sökvägar på söksidor. Används enbart när sökresultatet är flera sidor långt.

en: Search Template
sv_SE: Sökmall

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för datum i synliga sökvägar. Används endast när sökvägen inte är länkad.

en: Date Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för datum (olänkad)

en: The template for date breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar med datum.

en: Date Template
sv_SE: Mall för datum

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
sv_SE: display_name använder det namn som angivits under ”Visa offentligt som” i användarprofilen. De övriga alternativen motsvarar olika alternativ i användarprofilen.

en: Author Display Format
sv_SE: Format för visning av författare

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synlig sökväg med författare. Används endast när den synliga sökvägen inte är länkad.

en: Author Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för författare (olänkad)

en: The template for author breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synlig sökväg med författare.

en: Author Template
sv_SE: Författarmall

en: Author Archives
sv_SE: Författararkiv

en: Miscellaneous
sv_SE: Övrigt

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
sv_SE: Inställningarna för arkiv per författare, datum, sökningar och 404-sidor finns under denna flik.

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synlig sökväg för inläggsformat. Används endast när sökvägen saknar länkar.

en: Post Format Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för synlig sökväg för inläggsformat (olänkad)

en: The template for post format breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för inläggsformat.

en: Post Format Template
sv_SE: Mall för inläggsformat

en: Post Formats
sv_SE: Inläggsformat

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för etiketter. Används endast när sökvägen saknar länkar.

en: Tag Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för etiketter (olänkad)

en: The template for tag breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synlig sökväg för etiketter.

en: Tag Template
sv_SE: Mall för etiketter

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för kategori. Används endast då sökvägen saknar länkar.

en: Category Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för kategori (olänkad)

en: The template for category breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för kategori.

en: Category Template
sv_SE: Mall för kategori

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
sv_SE: Inställningarna för alla taxonomier (inklusive kategorier, etiketter och anpassade taxonomier) finns under denna flik.

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
sv_SE: Den hierarki som den synliga sökvägen kommer att visa.

en: %s Hierarchy
sv_SE: Hierarkin %s

en: Show the hierarchy (specified below) leading to a %s in the breadcrumb trail.
sv_SE: Visa hierarkin (anges nedan) som leder till typen %s i den synliga sökvägen.

en: %s Hierarchy Display
sv_SE: Visning av hierarkin %s

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
sv_SE: Visa synlig sökväg på arkivsidor för inläggstypen %s i den synliga sökvägen.

en: %s Archive Display
sv_SE: Visning i arkiv för %s

en: &mdash; Select &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj &mdash;

en: %s Root Page
sv_SE: %s startsida

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för %s. Används endast när sökvägen saknar länkar.

en: %s Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för %s (olänkad)

en: The template for %s breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för %s.

en: %s Template
sv_SE: Mall för %s

en: The template for attachment breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för bilagor. Används endast när sökvägen saknar länkar.

en: Attachment Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för bilaga (olänkad)

en: The template for attachment breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för bilagor.

en: Attachment Template
sv_SE: Mall för bilagor

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: The template for page breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synliga sökvägar för sidor. Används endast om sökvägen saknar länkar.

en: Page Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för sidor (olänkad)

en: The template for page breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synlig sökväg för sidor.

en: Page Template
sv_SE: Mall för sidor

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
sv_SE: Hierarkin som visas i den synliga sökvägen. Observera att det för alternativet ”överordnat inlägg” kan krävas att ett ytterligare tillägg uppträder som förväntat då detta inte är någon hierarkisk inläggstyp.

en: Post Parent
sv_SE: Överordnat inlägg

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Dates
sv_SE: Datum

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Post Hierarchy
sv_SE: Inläggshierarki

en: Show the hierarchy (specified below) leading to a post in the breadcrumb trail.
sv_SE: Visa hierarkin (anges nedan) som leder till inlägget i den synliga sökvägen.

en: Post Hierarchy Display
sv_SE: Visning av inläggshierarki

en: The template for post breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för synlig sökväg för inlägg. Används endast då när sökvägen olänkad.

en: Post Template (Unlinked)
sv_SE: Inläggsmall (olänkad)

en: The template for post breadcrumbs.
sv_SE: Mall för synlig sökväg för inlägg.

en: Post Template
sv_SE: Mall för inlägg

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
sv_SE: Inställningarna för alla inläggstyper (inlägg, sidor och anpassade inläggstyper) finns under denna flik.

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för sökvägssteg till huvudwebbplatsen. Används endast vid nätverksinstallation och när den synliga sökvägen inte är länkad.

en: Main Site Home Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för startsteg med huvudwebbplatsen (olänkad)

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
sv_SE: Mall för startsteget till huvudwebbplatsen. Används endast i nätverksinstallationer.

en: Main Site Home Template
sv_SE: Startmall för huvudwebbplatsen

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
sv_SE: Placera ett steg för huvudwebbplatsen i sökvägen för en nätverksinstallation.

en: Main Site Breadcrumb
sv_SE: Synlig sökväg till huvudwebbplatsen

en: Mainsite Breadcrumb
sv_SE: Synlig sökväg till huvudwebbplatsen

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
sv_SE: Inkludera bloggen som ett steg i den synliga sökvägen.

en: Blog Breadcrumb
sv_SE: Synlig sökvägg för bloggen

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
sv_SE: Mall för startsidans sökväg. Används när den synliga sökvägen inte är länkad.

en: Home Template (Unlinked)
sv_SE: Mall för startsidan (utan länk)

en: The template for the home breadcrumb.
sv_SE: Mall för sökvägssteget för startsidan.

en: Home Template
sv_SE: Mall för startsidan

en: Place the home breadcrumb in the trail.
sv_SE: Visa startsidan i den synliga sökvägen.

en: Home Breadcrumb
sv_SE: Steg för startsidan

en: The template for paged breadcrumbs.
sv_SE: Mallen för sidoindelade synliga sökvägar.

en: Indicates that the user is on a page other than the first of a paginated archive or post.
sv_SE: Anger att användaren inte befinner sig på på den första sidan i ett arkiv eller ett inlägg med flera sidor.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Link Current Item
sv_SE: Länka det aktuella objektet

en: Current Item
sv_SE: Aktuellt objekt

en: Placed in between each breadcrumb.
sv_SE: Visas mellan varje steg i den synliga sökvägen.

en: Breadcrumb Separator
sv_SE: Avgränsningstecken i synlig sökväg

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
sv_SE: De inställningar oftast brukar ändras finns under denna flik.

en: Breadcrumb NavXT Settings
sv_SE: Inställningar för Breadcrumb NavXT

en: Go to the guide on trimming breadcrumb title lengths with CSS
sv_SE: Gå till guiden för nedkortning av rubriklängd i synlig sökväg med hjälp av CSS

en: Warning: Your are using a deprecated setting "Title Length" (see Miscellaneous &gt; Deprecated), please %1$suse CSS instead%2$s.
sv_SE: Varning: Du använder den föråldrade inställningen ”Rubriklängd” (se Övrigt &gt; Föråldrat). Använd %1$sCSS istället%2$s.

en: Warning: No BCN_SETTINGS_* define statement found, defaulting to BCN_SETTINGS_USE_LOCAL.
sv_SE: Varning: Hittade inget kommando för att ge ett värde till BCN_SETTINGS_*, använder BCN_SETTINGS_USE_LOCAL som standardvärde.

en: Warning: Your network settings may override any settings set in this page.
sv_SE: Varning: Dina inställningar för nätverket kan komma att åsidosätta eventuella inställningar på denna sida.

en: Warning: Your network settings will override any settings set in this page.
sv_SE: Varning: Dina inställningar för nätverket kommer att åsidosätta eventuella inställningar på denna sida.

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import/Export/Reset
sv_SE: Importera/Exportera/Återställ

en: Styling
sv_SE: Stilar

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
sv_SE: Om du använder kodavsnitt från sektionen snabbstart nedan kan följande CSS-kod användas som underlag för att stilsätta dina synliga sökvägar.

en: Quick Start
sv_SE: Snabbstart

en: Breadcrumb trail in list form
sv_SE: Synlig sökväg i listformat

en: Breadcrumb trail with separators
sv_SE: Synlig sökväg med avgränsningstecken

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
sv_SE: För att inställningarna på denna sida ska ha någon funktion måste du antingen använda den medföljande widgeten för Breadcrumb NavXT, eller inkludera någon av nedanstående kodavsnitt i ditt tema.

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
sv_SE: Gå till översättningsprojektet för ”Breadcrumb NavXT”.

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
sv_SE: Gå till PayPal för att donera till Breadcrumb NavXT.

en: %sDonate%s: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
sv_SE: %sDonera%s: Gillar du Breadcrumb NavXT och vill hjälpa utvecklingen? Överväg att köpa skaparen en öl.

en: Giving Back
sv_SE: Ge tillbaka

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
sv_SE: Gå till Breadcrumb NavXT support och skicka din version.

en: %sReport a Bug%s: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
sv_SE: %SRapportera en bug%s: Om du tror att du hittat en bug, var vänlig och inkludera WordPress version och detaljer hur man återskapar buggen

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
sv_SE: Gå till Breadcrumb NavXT online dokumentation

en: %sOnline Documentation%s: Check out the documentation for more indepth technical information.
sv_SE: %sOnline dokumentation%s: Kolla dokumentationen för mer teknisk information.

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
sv_SE: Gå till Breadcrumb NavXT tagg arkiv

en: %sTutorials and How Tos%s: There are several guides, tutorials, and how tos available on the author's website.
sv_SE: %sTutorials och guider%s: Det finns flera guider och tutorials tillgängliga på skaparens hemsida.

en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Tips for the settings are located below select options.
sv_SE: Tips för inställningarna finns under varje val.

en: Insufficient privileges to proceed.
sv_SE: Otillräcklig privilegier för att fortsätta.

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
sv_SE: Din PHP version är för gammal, vänligen uppdatera till en nyare version. Din version är %1$s, Breadcrumb NavXT kräver %2$s
